Doveli smo plin i vodu u svih 36 naselja, pokrenuli preko 50 milijuna kuna vrijedne projekte, prepolovili prirez i izgradili novi vrtić, a sad planiramo gradnju još jednog vrtića, učeničkog doma, te biološkog bazena kao krune našeg kapitalnog projekta Čazma Natura.

Očekujem da naš veliki projekt Čazma Natura potakne razvoj turizma, a time i gospodarstva u Čazmi. Očekujem da će privući turiste, ali i potaknuti naše ljude da se okrenu turističkoj gospodarskoj grani, kontinentalnom turizmu, te da na taj način osiguraju sredstva za život za sebe i svoje obitelji, kaže prvi čovjek Čazme Dinko Pirak

Dinko Pirak jedan je od najdugovječnijih gradonačelnika u zemlji – na čelu Grada Čazme je već pune 22 godine, a upravo aktualni mandat čini nam se kao razdoblje u kojemu su napravljene najveće i, barem promatraču sa strane, najvidljivije promjene… Je li taj dojam točan i što je sve napravljeno, te kakvi su planovi za naredne četiri godine pitali smo samog gradonačelnika.

Gradonačelniče, kako ste zadovoljni svojim rezultatima u protekle četiri godine, jeste li ostvarili sve što ste planirali i svojim građanima obećavali prije četiri godine, uoči prošlih lokalnih izbora?

-Osobno sam prilično zadovoljan rezultatima koje smo ostvarili, a pogotovo uzmemo li u obzir situaciju u kojoj smo se zatekli, koju je uzrokovala pandemija. Ovakve okolnosti nitko nije mogao ni sanjati, a kamoli se za njih pripremiti, međutim, smatram da se za sada dobro nosimo sa svim izazovima koje ona donosi.

U 22 godine koliko sam na čelu grada, vjerujem da moji sugrađani mogu primijetiti kako smo dosta napravili na uređenju prigradskih naselja i samog mjesta Čazme. Najviše pozornosti je na razvoju infrastrukture – cesta, vodovod, plinovod, to je uvijek na prvom mjestu. Naš naglasak u proteklom vremenu bio je na uređenju mjesta, naših domova, asfaltiranja cesta, gradnje vodovoda koji je u ovom trenu završen, ostali su detalji, plinovod isto tako, no radi se po uporabnoj dozvoli kako bi bio u funkciji, što će biti uskoro. Daljnji naglasak je na nogostupu, što nam treba jer dvije državne ceste prolaze kroz naše područje i vrlo su frekventne. To ne možemo učiniti bez Hrvatskih cesta jer je to i njihova nadležnost. Ono što mi možemo ishoditi je projektna dokumentacija, koju će potom uvrstiti u plan izgradnje. Tako smo radili do sada i tako će biti i za sljedeće razdoblje. Ne volim obećavati, najavljivati samo da smo prepoznali važnost projekta, nego volim reći da smo nešto i napravili. A vjerujem da i građani to prepoznaju.

Što biste, ipak, istaknuli kao najvažniju i najveću stvar koju ste napravili za svoj grad u ove četiri godine? Po čemu je Čazma danas bolje mjesto za život nego prije četiri godine i gdje je, po Vama, napravljen najveći napredak?

-Mislim da je komunalna infrastruktura građanima najznačajnija i na nju ljudi stavljaju najveći naglasak. Naših svih 36 naselja ima vodovodnu i plinsku mrežu za što su posebno zaslužne i Komunalije. Također, velika je potreba za asfaltiranjem te izgradnjom nogostupa u našim prigradskim naseljima na čemu također intenzivno radimo i na čemu ovim putem zahvaljujem na dobroj suradnji Hrvatskim cestama. U vlastitom smo aranžmanu obnovili u potpunosti školsku ulicu u Čazmi te izgradili nogostup ispred Doma zdravlja, a uz pomoć Hrvatskih cesta izgradili smo nogostup u Dragancu, Vagovini i Bosiljevu. Sljedeći na redu su Dapci gdje je prijeko potrebna pješačka staza zbog frekventnosti prometa. Također, obnovili smo kompletno Ul. kralja Tomislava u Čazmi, a započeli i rekonstrukciju Ul. sv. Andrije. Gradimo nova parkirališta jer smo svjedoci sve većih potreba za parkirališnim prostorom, a naplatu parkiranja nismo uveli.

Što se tiče vodoopskrbe, dobro surađujemo i s Hrvatskim vodama te smo uz njihovu suradnju nabavili ugradili precrpnu stanicu u Poduzetničkoj zoni pa više ne moramo strahovati od porasta vodostaja naše rijeke Česme, što je proteklih godina predstavljalo problem.

Uređujemo groblja, izgradili smo dvije mrtvačnice u dva prigradska naselja, a izgradit ćemo još dvije. U Dragancu smo uredili prilaz groblju i izgradili parkiralište, kao i kod groblja u Čazmi. Normalno je da u 21. stoljeću svatko želi ono osnovno – dobru cestu, nogostup, tekuću vodu…

A što se tiče ostalih projekata, svi su podjednako važni jer su raznoliki i tiču se različitih djelatnosti i različitih slojeva društva.  U protekle dvije godine najviše aktivnosti usmjereno je na provedbu projekta Čazma Natura, vrijednog 26 milijuna kuna koji obuhvaća čitav niz potprojekata – Arboretum, nabava opreme za Osnovnu školu Čazma, uređenje Medjama, Zelena tržnica, obnova zgrade na trgu – uređenje Multifunkcionalnog centra, šetnica uz rijeku Česmu, bikepark na sportskim terenima, uređenje ribolovnog centra Vustje, Geopark Pleterac, biološki bazen… Svaki taj projekt zasebna je priča sa zasebnom dokumentacijom i procedurom. Naš fokus usmjeren je većim dijelom upravo na taj projekt zbog njegove veličine i zbog činjenice da će njegovom provedbom naš grad dobiti jedno sasvim novo ruho i nove gospodarske mogućnosti, ponajprije od zelenog, kontinentalnog turizma.

Uz Čazmu Naturu, proveli smo niz projekata važnih za naše građane, primjerice, od onih najstarijih, obuhvaćenih programom Zaželi – Uključi se!, koji je program pomoći starijim osobama, do potpune unutarnje i vanjske obnove te dogradnje dječjeg vrtića, vrijedne 6,3 milijuna kuna, kojim smo našim najmlađim stanovnicima i djelatnicima te ustanove omogućili boravak i rad u novom, suvremenom prostoru po mjeri djeteta.

Kontinuirano radimo i uvijek gledamo gdje možemo nešto poboljšati i popraviti ili unaprijediti.

Koje biste još projekte i mjere istaknuli i izdvojili kao ključne ili značajne za razvoj grada i naročito poboljšanje kvalitete života Vaših sugrađana?

-Život u našim gradovima čine ljudi, upravo zbog toga dajemo naglasak na rad udruga gdje smo i ove godine 300-ak tisuća kuna podijelili udrugama, vatrogastvo je 4,5 milijuna kuna. To su direktne donacije. Mimo tih pozicija uređujemo prostore u kojima oni rade. U ovom mandatu krenuli smo s obnovom domova, mimo pozicija Vatrogasne zajednice i udruga građana. Taj novac bi trebao biti iskorišten jer bez ljudi nema napretka i ja s ponosom mogu reći da su članovi naših udruga vrlo vrijedni te da imaju niz sadržaja koji oplemenjuju naš svakodnevni život.

Kolika je ukupna vrijednost projekata (uključujući i EU) koje ste pokrenuli i realizirali u ovome mandatu? Koliko ste na koncu s time i zadovoljni?

-Ukupna vrijednost projekata koje smo pokrenuli u protekle tri godine je oko 50 milijuna kuna. Procedura dolaska do sredstava mimo gradskog proračuna vrlo je zahtjevna. Morate imati kreativnu ekipu koja može osmisliti dobre programe da budu dobro ocijenjeni. Nije lako doći do toga da vam se neki projekt prihvati. Kad smo osnivali Razvojnu agenciju, neki su bili skeptični, no naša Agencija je opravdala svoju namjenu jer je dosta milijuna kuna dovela u Čazmu. Nije lako doći do tih sredstava, iako se čini da se oni dijele šakom i kapom. Upravo smo u provedbi velikog europskog projekta, Čazma Nature. Teško ga je provoditi jer imate mnoge momente koje niste vidjeli u trenutku pripremanja. Dakle morate imati ljude koji se mogu nositi s tim problemima. A slično je i s nacionalnim fondovima. Redovito apliciramo na njih i tražimo potporu, poput Ministarstva regionalnog razvoja i Fondova EU, s njima smo u tijeku uređenja zgrade za braniteljske udruge. Ove godine ćemo završiti i taj projekt, a očekujemo da ćemo dobiti i potporu Ministarstva branitelja.

A koliko ste u financiranju projekata uspjeli povući EU sredstava i koji su, uz Čazma Naturu, najvažniji EU projekti ovoga mandata? Možete li i tu o svakom ponešto u kratkim crtama?

-Svi su projekti podjednako važni jer su raznoliki i tiču se različitih djelatnosti i različitih slojeva društva. Primjerice, veliki projekt izgradnje i obnove dječjeg vrtića posebno je važan za naše najmlađe stanovnike, dok recimo Program Uključi se (Zaželi), pomaže starijim osobama, pogotovo samcima, koji su također osjetljiva društvena kategorija, ali na drugom dijelu društvenog spektra. Tako da ne bih ništa posebno izdvajao. Naravno da se projekt Čazma Natura ističe svojom veličinom i sveobuhvatnošću, međutim i drugi projekti su važni. Srce projekta Čazma Natura je izgradnja prvog biološkog bazena u Hrvatskoj i konačno idemo k cilju da otvorimo to gradilište. Vjerujem da će biti prepoznat turistički i zdravstveno jer ne koristi kemikalije. To je jedna kockica koja bi mogla oplemeniti cijelu turističku ponudu u našem okruženju. Zanimljiva je i za školu u prirodi i slične sadržaje koje možemo aplicirati na šire područje Hrvatske. U tijeku je javna nabava, a radovi bi mogli početi kroz mjesec dana.

Kako ste zadovoljni gospodarskom slikom grada i kakva je ona danas u usporedbi sa situacijom prije četiri godine, ali i prema drugim gradovima? Što kažu brojke, koliko je novih investicija, novih radnih mjesta otvoreno u tom razdoblju?

-Bez gospodarstva i onih koji stvaraju nove vrijednosti nema razvoja nekog kraja pa tako ni našeg. Prema podacima Gospodarske komore, Čazma u odnosu na druge gradove u županiji prednjači odmah iza Bjelovara. To nas raduje jer po veličini i broju stanovnika nismo takvi. Naši poduzetnici su prilično izvozno orijentirani. Tvrtke rade i isplaćuju redovito plaće, planiraju se proširiti. Upravo u ovom trenutku prodajemo četiri parcele u poduzetničkoj zoni gdje investitor želi izgraditi svoj gospodarski program. Firma Intra lighting će dograđivati svoje kapacitete. Imamo male tvrtke koje su prerasle u ozbiljne, možda nemamo Rimca, ali imamo naše poduzetnike koji godinama rade na svom programu i izvozno su orijentirani, što im daje garanciju da su na dobrom putu. Tu su također Drvna industrija Čazma, Čazmatrans, Granolio, ima dosta toga. Prodajom ovih posljednjih parcela u zoni sve ćemo ih prodati pa razmišljamo o proširenju, odnosno izgradnji nove zone. Perspektiva nam je dobra, okrenuti smo izvoznom programu, radna snaga je dobra i stručna. Za budućnost planiramo, za mlade, u suradnji sa Srednjom školom i poduzetnicima, zajednički smo odlučili sagraditi učenički dom u Čazmi.

Koliko ulažete u razvoj i -poticanje gospodarstva i imate li u planu neke nove mjere i programe, uspijete li ponovo osvojiti povjerenje svojih građana?

-Već dugo imamo mjere kojima nastojimo olakšati gospodarstvu. Teška su vremena, s obzirom na covid. Da bismo privukli nove gospodarske subjekte, oslobađamo ih komunalnog doprinosa, cijena u poduzetničkoj zoni je 22 kn/m2 sa svom komunalnom infrastrukturom, do javne rasvjete i priključka struje kapaciteta 30 kW, čime dolazite do toga da je zemljište besplatno. Na taj način možemo omogućiti poduzetnicima da se bolje razvijaju. I kod nas je tax free… Blizu smo Zagreba, ali svaki poduzetnik koji otvori tvrtku u Čazmi je dobrodošao.

Ove smo godine, usprkos pandemiji, prepolovili prirez te ga s 10 smanjili na tek 5 %. Vjerujem da je i ta mjera utjecala na naše građane, poduzetnike, ali i sve ostale. Gradska kasa temeljem toga ostala je bez 600.000 kuna, ali smatrali smo da u ovim teškim vremenima moramo olakšati građanima koliko god možemo.

 Kakva je situacija na demografskom planu i što je najvažnije što ste na tom području napravili u ove četiri godine, od 2017. do danas?

 Grad Čazma nosi titulu grada prijatelja djece već 12 godina i tu titulu nastojimo i opravdati. Dogradili smo i obnovili dječji vrtić u projektu vrijednom 6,3 milijuna kuna, financiranom iz europskog fonda. U naš vrtić ulagali smo već više puta tijekom godina, međutim, ovo je najsveobuhvatniji zahvat do sada. Riječ je o velikom projektu, najvećem nakon Čazme Nature, koji značajno doprinosi poboljšanju standarda i kvalitete usluge i rada u toj ustanovi. Tim zahvatom povećani su smještajni kapaciteti vrtića za 50-ero djece te su zaposleni novi djelatnici.

U vrtiću je Grad Čazma proveo i europski projekt „Za čazmanske mališane zajedno“, kojim je omogućen boravak u vrtiću djeci čiji roditelji rade u popodnevnoj smjeni te zahvaljujući kojemu je također zaposleno nekoliko odgajatelja i stručnih suradnika, a sada je prijavljen još jedan takav projekt.

Cijena za korisnike vrtića nije se mijenjala već više od 10 godina, a iz proračuna Grada Čazme financira se više od dvije trećine ekonomske cijene po polazniku.

Što se tiče Osnovne škole Čazma, iako nismo osnivač, tijekom godina značajno smo uložili u uređenje okoliša škole, izgradnju ceste, nogostupa i autobusnog stajališta te smo je uključili u naš najveći projekt Čazma Natura, temeljem kojega smo opremili dvije učionice, izgradili arboretum kod škole te nabavili vrijednu informatičku i laboratorijsku opremu za učenike i nastavnike.

Značajno je ulaganje i u područne škole koje su u vlasništvu Grada. Takva je, primjerice, Područna škola Grabovnica, koju je Grad Čazma obnovio uz potporu Ministarstva regionalnog razvoja. Uz obnovu škole, obližnji mjesni dom preuređen je u sportsku dvoranu, izgrađena su igrališta, asfaltirano je dvorište, uređen okoliš i postavljen i pješački semafor, čime su ulaganja u tu školu skočila na čak 2 milijuna kuna.

U budućem razdoblju planira se i obnovu drugih školskih zgrada koje su u vlasništvu Grada Čazme, poput ugradnje centralnog grijanja u PŠ Vrtlinska.

Čazma je prvi grad u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji koji je svojim osnovnoškolcima nabavio udžbenike i radne bilježnice iz Gradskog proračuna, a budući da udžbenike sada financira država, Grad nabavlja radne bilježnice i drugi radni materijal. Osim toga, od direktnih pomoći učenicima izdvajamo sufinanciranje prijevoza za učenike Srednje škole Čazma koji putuju manje od 5 kilometara (dakle iz okolnih naselja), a koji nemaju pravo na besplatan prijevoz koji osigurava država. Također, sufinanciramo i prijevoz studentima koji svakodnevno putuju autobusom od kuće do fakulteta.

Financiramo kamatu na studentske kredite u cjelokupnom iznosu, a i svake godine svi studenti s našeg područja dobiju jednokratnu novčanu pomoć u iznosu 1.000 kuna. Nakon povećanja naknade za novorođenčad, za tu namjenu i za radne bilježnice u Proračunu je ukupno osigurano pola milijuna kuna. To su samo neki od projekata i mjera pronatalitetne politike Grada Čazme.

  Planirate li neke nove mjere i programe kad su u pitanju djeca i mladi?

-Iako je u čazmanski dječji vrtić posljednjih godina uloženo 10-ak milijuna kuna, veseli činjenica da broj djece raste, a time i potreba za dodatnim prostorom. Kako bi djeci i odgojiteljima osigurali daljnje uvjete za rad po pedagoškim standardima, idemo u investiciju gradnje nove zgrade i to za jasličku skupinu. S obzirom da svi uvjeti zadovoljavaju, jedna od mogućih lokacija za dodatnu zgradu je u blizini sadašnjeg vrtića, gdje je riješena postojeća infrastruktura, ali i parkirališni prostor.

Već sam spomenuo gradnju učeničkog doma.

S mladima surađujemo i putem njima srodnih udruga i organizacija, primjerice Udruge mladih Čazmanaca i Savjeta mladih Grada Čazme ili Društva „Naša djeca“ Čazma, a također i preko ustanova predškolskog odgoja te škola. Kao i do sada, osluškivat ćemo njihove ideje i potrebe te ih pratiti sukladno mogućnostima.

Velike šanse za razne projekte za djecu i njihovu dobrobit vidim u projektu Čazma Natura koji je turistički – edukativno orijentiran. Kroz njega djeci možemo ponuditi brojne sadržaje, od obrazovnih do rekreacijskih.

Socijalno osjetljiv dio društva također je pod našom nadležnošću te za siromašnije obitelji uvijek imamo mogućnost pružanja financijske ili druge potpore.

Također, razmišljamo i o povećanju naknada za novorođenčad.

Kad sada, nakon četiri godine, rezimirate napravljeno, što je bio najveći izazov i gdje mislite da se moglo još više i bolje, možda?

 Grad Čazma ima 36 naselja i preko 200 četvornih metara površine. Infrastrukturno je vrlo zahtjevan za održavanje, s obzirom na raširenost terena. S obzirom da sam se oduvijek zalagao za ravnomjeran razvoj naših naselja, svojim velikim uspjehom smatram izgradnju vodovoda i plinovoda u svim našim naseljima. To smo proveli u suradnji s našim komunalnim poduzećem i Hrvatskim vodama te je uloženo na desetke milijuna kuna. Temeljna infrastruktura, voda, plin, odvodnja, struja, cesta – to je ono osnovno što treba biti dostupno svima. Na nekim područjima još radimo, primjerice odvodnja, međutim, vjerujem da ćemo u budućem razdoblju i to riješiti. Također, izgradili smo nogostupe iako još postoji potreba u nekim našim naseljima zbog gustoće prometa i sigurnosti pješaka, pogotovo djece. Ponosan sam i što smo uredili okoliš i prometno riješili područje oko naše osnovne škole, što smo bili prvi i tada jedini grad u županiji koji je svojim osnovnoškolcima omogućio besplatne udžbenike, ponosan sam što smo u potpunosti obnovili i osuvremenili naš dječji vrtić za koji cijenu nismo mijenjali već više od desetljeća… Ponosan sam najviše na svoje sugrađane koji imaju razumijevanja za uvjete u kojima radimo i strpljenja jer, svjesni smo da ne možemo odmah imati sve, ali prepoznaje se naš trud, zbog čega mi je iznimno drago.

Kako i koliko je pandemija utjecala na realizaciju planiranih i tekućih projekata?

-Grad je funkcionirao i funkcionira i dalje bez zastoja, kao servis građana dostupni smo tijekom cijele ove pandemije, uz ograničenja koja smo dužni provoditi, no bez prekida. Također, nastavili smo sve započete projekte, a pripremamo i nove. Kad govorimo o pandemiji, na tri mjeseca oslobodili smo poduzetnike koji nisu radili plaćanja komunalne naknade i zakupa javnih površina. Također, i korisnici dječjeg vrtića bili su oslobođeni plaćanja mjesečne naknade tri mjeseca.

 Koji su Vam ključni planovi i ciljevi za sljedeći mandat ako Vam ga građani povjere?

-Nastavljamo dalje sa započetim projektima. Završit ćemo Čazmu Naturu te izgraditi željno iščekivani biološki bazen. U tijeku je uređenje zgrade u koju ćemo smjestiti razne naše udruge. Među njima će biti udruge proizašle iz Domovinskog rata koje će dobiti primjereno mjesto za spomen-sobu te udruga Klub za djecu s teškoćama, za koju ćemo opremiti senzornu sobu, odnosno multisenzorni prostor namijenjen osobama s teškoćama senzorne integracije koji osigurava dodatnu senzornu stimulaciju.

Našim građanima želim zahvaliti na do sada iskazanoj podršci i strpljenju. I sam sam svjestan da se ponekad čini da neki projekti predugo traju, odnosno da bi se neke stvari mogle završiti brže. Moramo imati na umu da stvari ne idu uvijek baš glatko te da često nailazimo na razne administrativne prepreke. Naravno, važan faktor je i novac. Do sada smo bili prilično uspješni u povlačenju sredstava iz domaćih i europskih fondova. I sam bih volio da svi mogu odmah dobiti sve, međutim, znamo da je to nemoguće. Zato moramo biti strpljivi. Grad Čazma ima 36 naselja, a moja želja je da svi budu jednako zastupljeni i da u konačnici svi imaju iste uvjete za život. Ravnomjeran razvoj svih naših naselja uvijek je bila moja misao vodilja, a tako će biti i dalje.

Kako bi ljudi ostali živjeti, raditi i zasnivati obitelji na našem području nije dovoljna jednokratna novčana pomoć već je potrebno stvoriti uvjete za kvalitetan život. Komunalna infrastruktura osnova je svega, a u Gradu Čazmi nastojimo osigurati svakom kućanstvu ono temeljno, od plina, vode, prometne povezanosti…, a potom osluškujemo daljnje potrebe te u suradnji s udrugama i pojedincima ostvarujemo nove projekte. Samo na dobrim temeljima možemo graditi svoj budući razvoj, odnosno stvarati nove vrijednosti koje će privući mlade obitelji životu u našem gradu.

I na kraju, kako vidite Čazmu u 2025.?

-Očekujem da naš veliki projekt Čazma Natura potakne razvoj turizma, a time i gospodarstva u Čazmi. Očekujem da će privući turiste, ali i potaknuti naše ljude da se okrenu turističkoj gospodarskoj grani, kontinentalnom turizmu, te da na taj način osiguraju sredstva za život za sebe i svoje obitelji. Dakle, uz razvoj turizma, očekujem dodatni gospodarski zamah, a onda će sve ići lakše i bolje… (Pero Livajić, gradonacelnik.hr)